Perlivé vody?

Vody sýtené oxidom uhličitým síce patria medzi obľúbené nápoje, no na druhej strane by sa nemali piť denne v neobmedzenom množstve. Niektorí chorí (napr. kardiaci, diabetici so sklonom k acidóze, ľudia s vredovou chorobou, či inými poruchami gastrointestinálneho traktu) by nemali sýtené vody piť vôbec.

oxid uhličitý vo vode

Vyšší obsah oxidu uhličitého ovplyvňuje funkciu mnohých orgánov a orgánových systémov:

  • - dutina ústna (silnejšie prekrvenie sliznice, znížená citlivosť chuťových   receptorov, zvýšené vylučovanie slín)
  • - žalúdok (napr. prekrvenie žalúdočnej sliznice, zvýšenie sekrécie žalúdočnej šťavy, podráždenie žalúdočnej hybnosti)
  • - obličky (zvýšené vylučovanie vody a minerálnych látok)
  • - dýchací a obehový systém (vzostup dychovej frekvencie, zvýšená vzrušivosť centrálneho nervového systému
  • - nárast krvného tlaku a tepovej frekvencie

Podľa prieskumov značná časť spotrebiteľov nerozlišuje druhy balených vôd.

Na vine je čiastočne reklama. Práve reklamy na niektoré minerálne vody vzbudzujú dojem, že sa môžu piť deň čo deň v ľubovoľnom množstve.

Podľa doterajších poznatkov je pre pravidelné pitie najvhodnejšia voda , ktorej obsah rozpustených látok sa pohybuje medzi 150 až 450 mg / l, resp. až do 500 mg / l (minerálne vody "slabo mineralizované "). Minerálne vody s obsahom rozpustených látok 500 až 1500 mg / l ("stredne mineralizované") sa hodia k občasnej konzumácii. Na bežné pitie sa nehodia " silne mineralizované" vody s obsahom rozpustených látok nad 1500 mg / l a zdraví dospelí ľudia by ich mali konzumovať len výnimočne a v obmedzenom množstve. Ich konzumácia je na mieste pri niektorých vzácnejších zdravotných poruchách, kedy je žiaduci vyšší príjem minerálnych látok .

Až do augusta 2006 sa mohol spotrebiteľ pri výberu minerálnej vody orientovať podľa informácií na etikete - výrobcovia mali povinnosť uvádzať celkovú mineralizáciu, tj obsah rozpustených pevných látok. Od septembra 2006 má zvedavý spotrebiteľ smolu, lebo už nemá právo dozvedieť sa, aká je mineralizácia tej ktorej vody. Úspešný lobing niektorých výrobcov sa totiž odrazil na vypustenie povinnosti uvádzať mineralizáciu minerálnych vôd. Ak je na etiketách niektorých značiek minerálnych vôd uvádzaná ich kategorizácia a celková mineralizácia, slúži to ku cti ich výrobcov .

Kvalita balených vôd sa môže na svoje ceste za spotrebiteľom zmeniť. Stačí tak málo - nedodržať základné pravidlo 

"Uchovávajte v chlade, chráňte pred priamym slnečným svetlom ".

Koľkokrát vidíme slnko bijúce do zložených kartónov balených vôd pred skladmi supermarketov, do vystavených kartónov pred benzínovými pumpami, do výkladov malých obchodov vyplnených fľašami ... Ale tiež vody pohodené v aute, kartón vôd či jednotlivé fľaše " uskladnené " v teplej kuchyni, zásoby na balkóne, kam svieti slnko.

Vo vode, aj keď je uzavretá v obale, totiž ďalej funguje život. A  zvýšená teplota a slnečné svetlo mu veľmi  prospieva ... Organotrofné baktérie, podzemná a povrchová voda je ich prirodzeným biotopom, pri nevhodnom skladovaní rastú a množia sa. A ak voda obsahuje dostatok živín rastú a množia sa veľmi rýchlym tempom.

Ak sú počty kolónií organotrofných baktérií do 1000 v 1 ml, nemožno ich považovať za rizikové. Koľko kolónií baktérií je v pramenitých vodách v okamihu, keď si ich kupujete, sa nesleduje. Samozrejme ku smole spotrebiteľa ...

Pamätajte si, že voda z fľaše by sa mala vypiť najneskôr do dvoch dní po otvorení a že dlhodobo by mala byť uskladnená v chlade.

Viac: https://www.personaloxygen.eu/voda/co-ste-mozno-o-vode-nevedeli

https://www.personaloxygen.eu/voda