Nedostatok kyslíka - hypoxia

Ľudia pred dávnymi časmi boli fyzicky trénovaní, aby boli schopní loviť v horách a širokých pláňach a to každodenne s nasadením života. Ale dnes keď je všetko modernizované, ľudia zo všetkého najviac zanedbávajú pohyb. Dnes radšej sadneme do auta aj na krátku vzdialenosť, ako by sme sa mali prejsť peši, radšej si vezmeme výťah, alebo ideme eskalátorom ako by sme mali ísť po schodoch. Stále viacej ľudí pracuje posediačky. Oproti minulosti sa náš život stal oveľa pohodlnejším.  No väčšinou nám na pohyb nezostane čas...

evolúcia

Nedostatok pohybu oslabuje telo a spôsobuje slabé zásobovanie tela kyslíkom, čo v konečnom dôsledku vedie k zlej cirkulácii krvi spôsobenej oslabeným dýchaním. Nevedomky sa tak naše telo oslabuje hypoxiou. Stravovanie sa tiež veľmi zmenilo. Ľudia vyberajú len to čo im chutí a prejedajú sa. Navyše väčšina jedál nie je prírodná. Mäso bravčové, hovädzie, hydinové a vajcia sa získavajú zo zvierat kŕmených chemikáliami. Ovocie a zelenina sa pestujú pomocou umelých hormónov a poľnohospodárskych pesticídov. Ale aj polotovary a mrazené jedlá sú umelé. Prejedanie sa preťažuje náš tráviaci trakt a iné vnútorné orgány, taktiež vytvára jedovaté látky pre telo.

Aby sa znížilo množstvo týchto látok, spotrebuje sa väčšie množstvo kyslíka na ich vylúčenie z organizmu.

Znečistenie ovzdušia je tiež závažný problém. Ničenie lesov - zdroja kyslíka, devastácia zelene v mestách, vysoká spotreba kyslíka autami, továrňami a priemyselnými zónami, spaľovanie kyslíka rastúcim počtom prúdových lietadiel a tepelných elektrární urýchľuje nedostatok kyslíka vo vzduchu. Nepomáha ani veľká zaľudnenosť a uzavretosť životného prostredia, napr. veľa kyslíka je spotrebovaného napríklad pri varení. Prúdenie vzduchu v moderných budovách je nepostačujúce a klimatizácia vzduch len znečisťuje a rozširuje vírusové ochorenia.

V konečnom dôsledku čoraz častejšie nás trápi problém, ktorý si na prvý pohľad ani nevšimneme. Ten problém je nedostatok kyslíka na bunkovej úrovni - hypoxémia t.j. znížená koncentrácia kyslíka v krvi.

 

fonendoskop

chodník v lese

Niektorí lekári prehlasujú, že príčinou všetkých chorôb je hypoxia. To znamená, že napr. rakovina ako aj choroby srdca sú spôsobené nedostatkom kyslíka v bunkách. Ak trpí organizmus nedostatkom kyslíka, postupne sa naše srdce nevedomky oslabuje a spôsobuje, že nedostatočne funguje náš krvný obeh, látková výmena, imunita...

Dr. Otto Heinrich Warburg, držiteľ Nobelovej ceny za medicínu, tiež tvrdí:, "Rakovina je spôsobená hypoxiou. Poruchy metabolizmu sú spôsobené nedostatkom kyslíka". Je to výrok bežný v súčasnej teórii medicíny.

Žiadna bunka v tele neprežije bez kyslíka. Srdcové choroby, dýchacie problémy, alergie tiež nazývané ako civilizačné choroby, útočia na ľudí bez ohľadu na pôvod a vek. Je fakt, že dvaja z piatich ľudí zomrú na mŕtvicu alebo srdcový infarkt. Samovraždy podnikateľov, politikov, zamestnancov, atď. sú často spôsobené únavou a neurotizmom (melanchóliou) z preťaženia ich nervovej sústavy; čo je predispozícia hypoxie.

Ako sa šíri ľudský pokrok príroda a ľudstvo sa stáva viac hypoxické. Aj napriek tomu je potrebné slabé srdce osviežiť a dostať do normálneho stavu, zásobovaním svalov srdca veľkým množstvom kyslíka. Preto medzi najlepšie spôsoby ako zlepšiť svoje zdravie je pravidelné dýchanie dostatočného množstva čistého vzduchu. Bohužiaľ, nie všetci máme túto možnosť. 

červené krvinky

Nedostatok kyslíka, prípadne lokálne sa vyskytujúci nedostatok kyslíka v organizme zapríčiňuje nasledovné stavy:

  • rýchlejšie a častejšie sa vytvárajú choroby v organizme
  • nedostatok kyslíka v ľudskom organizme spôsobuje problémy v cirkulácii krvi, čo býva tiež príčinou mnohých ochorení. Tieto symptómy sú viditeľné najviac na pokožke
  • nahromadenie toxínov vo väzivách, a následné problémy s pohybom
  • zaostávajú väzivové stimulácie pri partiách, ktoré sú najďalej od srdca
  • slabá schopnosť mentálnej koncentrácie, nezáujem
  • zhoršené trávenie, nedostatok látkovej výmeny
  • v prípade, ak sa normálne dýchanie telesných buniek stane anaerobným – nedostatok kyslíka, môžu sa vytvoriť rakovinové bunky