Dostatočný prísun kyslíka - základ zdravia

kyslík a beh

Mozog pozostáva z asi 14,5 miliardy mozgových buniek a je centrom riadenia celého tela. Pre bežnú činnosť mozgu, je potrebná dostatočná zásoba kyslíka. Vždy, keď sa potrebujeme koncentrovať či si niečo zapamätať, mozgová aktivita     a tým i objem vyžadovaného množstva kyslíka rapídne stúpa. V prípade nedostatku kyslíka potom mozgová aktivita môže byť tlmená ospalosťou a únavou.

Mozog vždy potrebuje dostatočné množstvo kyslíka a prúdenie krvi do mozgu, ktorá ho zásobuje kyslíkom, musí byť ustálene - asi 2 000 litrov čo je cca 10 200-litrových sudov denne. To je asi 400-krát viac ako pre celý zvyšok tela. Ak nemá mozog dostatok kyslíka, je to okamžite závažný problém; mozog prestane pracovať (fyziologicky do 5 minút), a po 30 sekundách v tomto stave sa mozgové bunky poškodzujú a nezvratné zničenie buniek nastane po 2-3 minútach.

Kyslík osviežuje zaneprázdnený mozog ľudí zdržujúcich sa   v uzavretých priestoroch a maximalizuje efektivitu učenia sa. Preto to je vhodné pre študentov, ktorí sa dlho pripravujú na skúšky a tiež pre zamestnancov pracujúcich v noci a v náročných podmienkach, väčšinou v moderných budovách s klimatizáciou. Zvýšený prísun čistého kyslíka zvýši schopnosť učiť sa tým, že pomôže prekonať organizmu psychickú i duševnú únavu a dodá tento vzácny plyn tam, kde to pri učení najviac potrebujeme – do mozgu.  Pľúca a srdce sú zodpovedné za zásobovanie tela kyslíkom.

kyslík a ľudský mozog

Človek neprežije, ak kyslíkom nie sú zásobované všetky zo 60 biliónov buniek v tele.

Priemerný človek vdýchne pri jednom nadýchnutí 450-500ml vzduchu. Asi 20% z toho je kyslík. Pľúca stále uskladňujú asi 3 000 ml vzduchu. Udržiavajú si stále množstvo (funkčná rezerva = 3 000ml), bez ohľadu ako dýchame a správa sa ako bezpečnostné zariadenie, chráni telo pred náhlymi zmenami prostredia. Srdce bije 70-krát za minútu, v priemere 80 rokov. Pokiaľ žijeme srdce sa nám nezastaví. Aj keď spíme zásobuje naše telo krvou. Ale zdrojom energie nie je nič iné ako kyslík absorbovaný z artérií. Preto je dôležite pre srdce a pľúca efektívne zásobovať telo okysličenou krvou. Dnešní ľudia trpia obehovými problémami v dôsledku nedostatku pohybu a nezdravej stravy, čo krv znečisťuje a tým sa poškodzuje správny krvný obeh, ktorý je nevyhnutný k správnemu fungovaniu nášho organizmu. Nečistá krv je príčinou mnohých chorôb. Ale ak je telo zásobované dostatkom kyslíka, funkcia pľúc sa zefektívni a zdravie sa obnoví.

Takže ak zvýšime množstvo kyslíka prepravovaného krvou, nezvýši sa len zásoba kyslíka, ale telo zbavíme toxického odpadu. Potom sa neočistí len krv ale celý organizmus a zlepší sa aj celkové zdravie.